What torque would have to be applied to a rod with a length of 6 m and a mass of 3 kg to change its horizontal spin by a frequency 16 Hz over 4 s?

1 Answer
Jan 24, 2017

The answer is 226.2Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod is I=1/12*mL^2

=1/12*3*6^2= 9 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(16)/4*2pi

=(8pi) rads^(-2)

So the torque is tau=9*(8pi) Nm=72piNm=226.2Nm