What torque would have to be applied to a rod with a length of 6m and a mass of 3kg to change its horizontal spin by a frequency 3Hz over 6s?

1 Answer
Mar 17, 2017

The torque (for the rod rotatingabout the center) is =28.3Nm
The torque (for the rod rotatingabout one end) is =113.1Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

τ=dLdt=d(Iω)dt=Idωdt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=112mL2

=112362=9kgm2

The rate of change of angular velocity is

dωdt=362π

=(π)rads2

So the torque is τ=9(π)Nm=28.3Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=13mL2

=13362=36

So,

The torque is τ=36(π)=113.1Nm