What torque would have to be applied to a rod with a length of 6 m and a mass of 8 kg to change its horizontal spin by a frequency 4 Hz over 5 s?

1 Answer
Dec 23, 2016

tau≈121Nm

Explanation:

The net torque, tau, can be expressed in terms of the moment of inertia and angular acceleration, where tau=Ialpha.

Assuming that this is a thin, rigid rod, with the axis of rotation through its center, the moment of inertia, I, of the rod is given by 1/12ML^2, where M is the mass of the rod and L is its length. If the rod is rotated about its end, I=1/3ML^2. I will show the calculation for the axis of rotation through the center. We are given both L and M. Thus,

I=1/12*8kg*(6m)^2

I=24kgm^2

The angular acceleration of the rod as it rotates, alpha, can be calculated from the given values of time and frequency, where alpha=(Δomega)/( Δt). We can find omega from the given change in frequency of 4Hz, as omega=2pif.

omega=2pi(4s^-1)

omega=8pi(rad)/s

Because the problem states that the frequency changed by this amount, this is Δomega. We are given that this took place over 5s, which is our Δt value. Thus,

alpha=(8pi(rad)/s)/(5s)

alpha=(8pi)/5(rad)/s^2

Now that we have values for I and alpha, we can calculate the torque.

tau=Ialpha

tau=24kgm^2*(8pi)/5(rad)/s^2

tau=(192pi)/5Nm

tau≈121Nm