What torque would have to be applied to a rod with a length of 8 m and a mass of 8 kg to change its horizontal spin by a frequency 6 Hz over 9 s?

1 Answer
Feb 18, 2017

The torque is =178.7Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod is I=1/12*mL^2

=1/12*8*8^2= 42.67 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(6)/9*2pi

=((4pi)/3) rads^(-2)

So the torque is tau=42.67*(4pi)/3 Nm=178.7Nm