Question #db371

1 Answer
May 5, 2016

56.25%

Explanation:

Momentum is defined as mass times velocity, or p=mvp=mv

Kinetic energy is given by KE=1/2mv^2KE=12mv2

We can also write KE as
KE=1/2mv^2=1/2(mv)^2/m=1/2p^2/mKE=12mv2=12(mv)2m=12p2m

So if we take the above equations as the position before the increase, then increase momentum by 25%:

p=1.25mvp=1.25mv
KE=1/2(1.25p)^2/m=1/2*p^2/m*1.5625KE=12(1.25p)2m=12p2m1.5625

So KE will increase by 56.25%