A model train, with a mass of 12 kg12kg, is moving on a circular track with a radius of 6 m6m. If the train's kinetic energy changes from 120 j120j to 36 j36j, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Jun 1, 2016

\DeltaF=-28 N.

Explanation:

The centripetal force is defined as

F=mv^2/r

The kinetic energy is defined as

E_k=1/2mv^2

So we can express the force as the energy writing

F=2E_k/r.

The initial force can be calculated with E_k=120 J and radius 6 m

F_i=2*120/6=40 N

The final force can be calculated with E_k=36 J and radius 6 m

F_f=2*36/6=12 N.

The difference of centripetal force is

\DeltaF=F_f-F_i=12-40=-28 N.

The negative sign is because the train is reducing the speed and then the centripetal force is reducing.