A model train, with a mass of 4 kg4kg, is moving on a circular track with a radius of 3 m3m. If the train's kinetic energy changes from 15 j15j to 6 j6j, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Sep 11, 2016

the centripetal force change from 10n to 4n, or decrease at 2,5 times.

Explanation:

Kinetic energy is (mv^2)/2mv22

The first velocity v_1=sqrt(15*2/4)=sqrt(7,5)v1=1524=7,5

v_2=sqrt(6*2/4)=sqrt3v2=624=3

The centripetal force is F=mv^2/rF=mv2r

F_1=4*7,5/3=10nF1=47,53=10n
F_2=4*3/3=4nF2=433=4n