1000 W to 250 V of electric kettle is used to bring water at 20°c to its boiling point.If kettle is used for 11 mins and 12 secs, calculate:(1) resistance (2) current and (3) mass of water in the kettle ? (PLS ANS URGENTLY I Request you)?

1 Answer
Oct 6, 2016

The electric kettle is rated 1000W 250V.This means if it is connected across 250V supply voltage, it will spend electrical energy @ 1000J/s.

So P->"Power"=1000"J/s"

V->"Applied Voltage"=250V

(1) If its resistance be ROmega then
P=V^2/R=>R=V^2/P=250^2/1000=62.5Omega

(2) "Current "(I)=V/R=250/62.5=4A

(3) Let the mass of water be mkg.The heat energy required to raise its temperature from 20^@C " to " 100^@C is given by H=mkgxx4200J/(kg^@C)xx(100-20)^@C
(where 4200J/(kg^@C) is the sp.heat capacity of water.)

H=4200xx80mJ

To raise the temperature Power is supplied for t = 11 min 12s or 672s.

So energy supplied
=Pxxt=1000xx672=672000J

If total energy goes only to increase the temperature of water ,then

4200xx80m=672000

=>m=672000/(4200xx80)=2kg