Question #ee169

1 Answer
Oct 30, 2016

You have done well except molar mass of hydrogen gas "H"_2, should be doubled as it has two atoms. The answer goes as below

Explanation:

Use the formula
Density d = "Molar mass"xx P / (RT)

"Molar mass" = 2xx1.00794= 2.01588g
P = 1645 xx 0.068046 = 111.93567 atm
R = 0.08206
T = 273.15 + 24.0 = 297.15 K

Inserting the values in the formula:

d = 2.01588xx 111.93567 / (0.08206xx297.15)

d = 9.2 g//L, rounded to one decimal place.