What torque would have to be applied to a rod with a length of 6 m6m and a mass of 3 kg3kg to change its horizontal spin by a frequency 4 Hz4Hz over 6 s6s?

1 Answer
Dec 23, 2016

The torque is =37.7Nm=37.7Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dtτ=dLdt=d(Iω)dt=Idωdt

The is I=1/12ml^2I=112ml2

=1/12*3*6^2= 9 kgm^2=112362=9kgm2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(4)/6*2pidωdt=462π

=4/3pi rads^(-2)=43πrads2

So the torque is tau=9*4/3pi Nm=12piNm=37.7Nmτ=943πNm=12πNm=37.7Nm