An object with a mass of 3 kg is traveling in a circular path of a radius of 3 m. If the object's angular velocity changes from 2 Hz to 7 Hz in 8 s, what torque was applied to the object?

1 Answer
Dec 25, 2016

The torque is =53.01Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia is I=1/2mr^2

=1/2*3*3^2= 27/2 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(7-2)/8*2pi

=5/4pi rads^(-2)

So the torque is tau=27/2*5/4pi Nm=135/8piNm=53.01Nm