A solid disk with a radius of 6 m and mass of 3 kg is rotating on a frictionless surface. If 240 W of power is used to increase the disk's rate of rotation, what torque is applied when the disk is rotating at 1 Hz?

1 Answer
Dec 25, 2016

The torque is =38.2Nm

Explanation:

The Power is

P=(dW)/dt=tau (d theta)/dt=tau omega

Where tau= torque

Here,

P=240 W

omega=1*2pirads^(-1)

So,

tau=P/omega=240/(2pi)=120/pi=38.2Nm