What torque would have to be applied to a rod with a length of 3 m3m and a mass of 1 kg1kg to change its horizontal spin by a frequency of 3 Hz3Hz over 2 s2s?

1 Answer
Feb 4, 2017

The torque =7.07Nm=7.07Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dtτ=dLdt=d(Iω)dt=Idωdt

The moment of inertia of a rod is I=1/12*mL^2I=112mL2

=1/12*1*3^2= 3/4 kgm^2=112132=34kgm2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(3)/2*2pidωdt=322π

=(3pi) rads^(-2)=(3π)rads2

So the torque is tau=3/4*(3pi) Nm=9/4piNm=7.07Nmτ=34(3π)Nm=94πNm=7.07Nm