A solid disk with a radius of 5m and mass of 4kg is rotating on a frictionless surface. If 15W of power is used to increase the disk's rate of rotation, what torque is applied when the disk is rotating at 4Hz?
1 Answer
Feb 9, 2017
Explanation:
We are told we have a rotating spinning coin.
http://www.mariowiki.com/coin
Step 1. Gather the information that you know and need
- Mass of disk:
mass=m=4 kg - Radius of disk:
radius=r=5 m - Power applied to increase rotation:
P=15 W - Frequency:
f=4 Hz - Torque required: ??
Step 2. Determine the formula using the above givens
P is the power applied,P=τω - Therefore, torque is
τ=P/ω - Angular speed,
ω=f⋅2π=4⋅2π=8π
Step 3. Plug your answer into the formula for torque