A model train, with a mass of 4 kg4kg, is moving on a circular track with a radius of 5 m5m. If the train's kinetic energy changes from 12 j12j to 48 j48j, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Apr 5, 2017

The change in centripetal force is =14.4N=14.4N

Explanation:

The centripetal force is

F=(mv^2)/rF=mv2r

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2KE=12mv2

The variation of kinetic energy is

Delta KE=1/2mv^2-1/2m u^2

=1/2m(v^2-u^2)

The variation of centripetal force is

DeltaF=m/r(v^2-u^2)

DeltaF=2m/r1/2(v^2-u^2)

=(2)/r*1/2m(v^2-u^2)

=(2)/r*Delta KE

=2/5*(48-12)N

=14.4N