An object with a mass of 3 kg is traveling in a circular path of a radius of 2 m. If the object's angular velocity changes from 2 Hz to 3 Hz in 5 s, what torque was applied to the object?

1 Answer
Apr 26, 2017

The torque =15.1Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia is =I

For the object, I=(mr^2)

So, I=3*(2)^2s=12kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(3-2)/5*2pi

=(2/5pi) rads^(-2)

So the torque is tau=12*(2/5pi) Nm=15.1Nm