Question #2494a

1 Answer
May 23, 2017

You need to use 14.7 g of sodium.

Explanation:

There are four steps involved in this stoichiometry problem:

  1. Write the balanced equation for the reaction.
  2. Use the Ideal Gas Law to calculate the moles of "H"_2H2.
  3. Use the molar ratio from the balanced equation to convert moles of "H"_2H2 to moles of "Na"Na.
  4. Use the molar mass of "Na"Na to convert moles of "Na"_3Na3 to grams of "Na"Na.

Let's get started.

Step 1. Write the balanced chemical equation.

"2Na" + 2"H"_2"O" → "2NaOH" + "H"_22Na+2H2O2NaOH+H2

Step 2. Use the Ideal Gas Law to calculate the volume of "H"_2H2.

The Ideal Gas Law is

color(blue)(bar(ul(|color(white)(a/a)pV = nRTcolor(white)(a/a)|)))" "¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯aapV=nRTaa−−−−−−−−−−−−−

  • pp = the pressure of the gas,
  • VV = the volume of the gas,
  • nn = the number of moles of the gas,
  • RR = the universal gas constant
  • TT = the temperature of the gas

We can rearrange the Ideal Gas Law to get

color(blue)(bar(ul(|color(white)(a/a)n = (pV)/(RT)color(white)(a/a)|)))" "¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯aan=pVRTaa−−−−−−−−−−−

In this problem,

p = "81.1 kPa"p=81.1 kPa
V = "9.8 L"V=9.8 L
R = "8.314 kPa·L·K"^"-1""mol"^"-1"R=8.314 kPa⋅L⋅K-1mol-1
T = "(26.2 + 273.15) K = 299.35 K"T=(26.2 + 273.15) K = 299.35 K

n = (81.1 color(red)(cancel(color(black)("kPa"))) × 9.8 color(red)(cancel(color(black)("L"))))/(8.314 color(red)(cancel(color(black)("kPa"·"L"·"K"^"-1")))"mol"^"-1" × 299.35 color(red)(cancel(color(black)("K")))) = "0.319 mol"n=81.1kPa×9.8L8.314kPaLK-1mol-1×299.35K=0.319 mol

Step 3. Convert moles of "H"_2H2 to moles of "Na"Na

The molar ratio of "Na:H"_2Na:H2 is 2:12:1.

"Moles of Na" = 0.319 color(red)(cancel(color(black)("mol H"_2))) × ("2 mol Na")/(1 color(red)(cancel(color(black)("mol H"_2)))) = "0.639 mol Na"Moles of Na=0.319mol H2×2 mol Na1mol H2=0.639 mol Na

Step 4. Convert moles of "Na"Na to grams of "Na"Na**

The molar mass of "Na"Na is 22.99 g/mol.

0.639 color(red)(cancel(color(black)("mol Na"))) × ("22.99 g Na")/(1 color(red)(cancel(color(black)("mol Na")))) = "14.7 g Na"0.639mol Na×22.99 g Na1mol Na=14.7 g Na

Here's a useful video on mass-volume conversions.