What torque would have to be applied to a rod with a length of 1m and a mass of 2kg to change its horizontal spin by a frequency of 15Hz over 4s?

1 Answer
Jul 14, 2017

The torque for the rod rotating about the center is =3.93Nm
The torque for the rod rotating about one end is =15.71Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

τ=dLdt=d(Iω)dt=Idωdt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=112mL2

=112212=16kgm2

The rate of change of angular velocity is

dωdt=1542π

=(152π)rads2

So the torque is τ=16(152π)Nm=54πNm=3.93Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=13mL2

=13212=23kgm2

So,

The torque is τ=23(152π)=5π=15.71Nm