What torque would have to be applied to a rod with a length of 12m and a mass of 7kg to change its horizontal spin by a frequency 4Hz over 8s?

1 Answer
Jul 16, 2017

The torque for the rod rotating about the center is =263.9Nm
The torque for the rod rotating about one end is =1055.6Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

τ=dLdt=d(Iω)dt=Idωdt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=112mL2

=1127122=84kgm2

The rate of change of angular velocity is

dωdt=482π

=(π)rads2

So the torque is τ=84(π)Nm=84πNm=263.9Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=13mL2

=137122=336kgm2

So,

The torque is τ=336(π)=336π=1055.6Nm