An object with a mass of 3 kg is traveling in a circular path of a radius of 7 m. If the object's angular velocity changes from 6 Hz to 9 Hz in 8 s, what torque was applied to the object?

1 Answer
Jun 4, 2018

The torque is =21.21Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt=Ialpha

where I is the moment of inertia

For the object moving in a circular motion, I=(mr^2)/2

The mass is m= 3kg

The radius is r=7m

So, I=3*(7)^2/2=73.5kgm^2

The rate of change of angular velocity is

alpha=(domega)/dt=(9-6)/8*2pi

=(3/4pi) rads^(-2)

So the torque is tau=9*(3/4pi) Nm=21.21Nm