A rigid plastic container holds 1.00 L methane gas at 650 torr pressure when the temperature is 20.9°C. How much more pressure will the gas exert if the temperature is raised to 44.1°C?

1 Answer
Jul 27, 2018

P_2=701.3*mm*Hg

Explanation:

Well, old "Charles' Law" holds that P_1/T_1=P_2/T_2 given constant volume, and constant quantity of gas, the which is the scenario we have here...we use "absolute temperature"....we ALSO know (or should know) that 1*atm will support a column of mercury that is 760*mm high...i.e. 1*atm-=760*"mm Hg"

P_2=P_1/T_1xxT_2=((650*mm*Hg)/(760*mm*Hg*atm^-1))/(294.05*K)xx317.25*K=0.923*atm

...approx. 701.3*mm*Hg...