Question #e73b2

2 Answers
Jun 15, 2015

You need 79 mL of the stock solution.

Explanation:

The first thing you need to do is figure out exactly how much nitric acid your stock solution contains. To make the calculations easier, you can assume the you have a 1.00-L sample of the stock solution.

Use the solution's density to determine what the mass of the sample is

1.00cancel("L") * (1000cancel("mL"))/(1cancel("L")) * "1.41 g"/(1cancel("mL")) = "1410 g"

You know that this solution is 70.3% concentration by mass nitric acidm which means that every 100 g of solution contain 70.3 g of nitric acid. This means that you have

1410cancel("g") * ("70.3 g"HNO_3)/(100cancel("g")) = "991.23 g" HNO_3

Use nitric acid's molar mass to see how many moles would that many grams contain

991.23cancel("g") * ("1 mole"HNO_3)/(63.01cancel("g")) = "15.73 moles" HNO_3

This means that the 1.00-L sample will have a molarity of

C = n/V = "15.73 moles"/"1.00 L" = "15.73 M"

Now all you have to do is perform a simple dilution calculation

C_1V_1 = C_2V_2, where

C_1, V_1 - the molarity and volume of the stock solution sample;
C_2, V_2 - the molarity and volume of the target solution.

Plug your values into the above equation and solve for V_1

V_1 = C_2/C_1 * V_2

V_1 = (0.500cancel("M"))/(15.73cancel("M")) * "2.5 L" = "0.07947 L"

Rounded to two sig figs, the number of sig figs you gave for the volume of the target solution, and expressed in mL, the answer will be

V_1 = 0.079cancel("L") * "1000 mL"/(1cancel("L")) = color(green)("79 mL")

Jun 15, 2015

You should use 79.45 ml of the stock solution and make it up to a volume of 2.5L

Explanation:

You need 2.5L of 0.5M HNO_3 solution.

c=n/v

So:

n=cv

So the no. moles HNO_3 required = 2.5xx0.5=1.25

Now we need to find how many grams this is. We get this by multiplying by the weight of 1 mole of HNO_3 which is equal to its M_r in grams.

M_r[HNO_3]=63.01

So mass required = 1.25xx63.01=78.76"g"

We know that the concentrated form is 70.30% by mass.

This means that 100g of this concentrated solution contains 70.30g of HNO_3.

So now we need to work out what volume of concentrated solution will give us the mass we need:

There are:

70.30"g" HNO_3 in 100"g" of concentrated solution.

1"g" is present in (100)/(70.30)"g" of concentrated solution.

So:

78.76"g" is present in (100)/(70.30)xx78.76=112.03"g" of concentrated solution.

The density of the solution = 1.41g/ml

density = mass/volume

So volume = mass/density

So the volume required = (112.03)/(1.41)=79.45"ml"