A model train, with a mass of 4kg, is moving on a circular track with a radius of 3m. If the train's kinetic energy changes from 15j to 6j, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Sep 11, 2016

the centripetal force change from 10n to 4n, or decrease at 2,5 times.

Explanation:

Kinetic energy is mv22

The first velocity v1=1524=7,5

v2=624=3

The centripetal force is F=mv2r

F1=47,53=10n
F2=433=4n