A vinegar-water solution is used to wash windows. If 1200L of a 28% solution are required, but only 16% and 36% solutions are available, how much of each should be mixed?

1 Answer
Mar 1, 2017

Volume of 16% solution is =480L
Volume of 36% solution is =720L

Explanation:

Let V= volume of 16% solution

Then,

(1200V) is the volume of the 36% solution

Therefore,

We perform a material balance wrt vinegar

12000.28=V0.16+(1200V)0.36

336=0.16V+4320.36V

0.36V0.16V=432336

0.20V=96

V=960.20=480L

And,

1200480=720L