Perhaps, we should redo the problem using molar quantities:
PCl_3(l) + 1/2O_2(g) rarr ""^(-)O-P^(+)Cl_3(l)
"Moles of phosphorus trichloride" = (194*g)/(137.33*g*mol^-1)
=1.41*mol
And thus we would get "1.41 moles of phosphoryl chloride" =
=1.41*molxx153.33*g*mol^-1=??.
Phosphorus trichloride has a normal boiling point of 76.1 ""^@C; pockle3 boils at 105.8 ""^@C. Of course, both liquids would have vapour pressures, but the question has been poorly proposed.
"Pockle3" has a density of 1.65*g*mL^-1
"Volume" -= "Mass"/"Density"
"Volume" = (216.2*g)/(1.65*g*mL^-1)=131*mL.